Princip difuzně otevřené konstrukce u dřevostaveb spočívá v prostupu plynů molekulárním přenosem, běžně označovaným jako difuze. V praxi to znamená, že v konstrukcích nejsou používány parotěsné zábrany, které tento proces znemožňují. Nejčastěji prostupujícími plyny jsou směsi suchého vzduchu a  vodní páry. Jedná se o přenos vlhkosti na molekulární úrovni z vlhčích míst do míst sušších a z teplejších do chladnějších. Nejedná se však o průvan.
Putující vlhkost v difuzně otevřené konstrukci nevyhovuje plísním, houbám a různým mikroorganismům, zlepšuje tak kvalitu vnitřního ovzduší uvnitř. Difuzně otevřené plášťové konstrukce mají lepší užitné vlastnosti, akumulační schopnosti a zvuko-izolační vlastnosti.
V případě zvýšení vlhkosti v interiéru se díky difuzně otevřenému systému dokáže určitá část absorbovat. Když vlhkost opět poklesne, začne se absorbovaná vlhkost ze stěn vypařovat do interiéru. Autoregulace vlhkosti vnitřního prostředí dřevostaveb tak probíhá přímo jejich skladbou stěn. Pokud v některém místě konstrukce voda zkondenzuje, má možnost se vypařit.


Výhody

– rychlá a suchá výstavbadrevostavba
– úspora energie
– celoroční výstavba
– dobré akustické vlastnosti
– zdravé a neškodné bydlení
– variabilita a flexibilita stavby
– větší užitná plocha